Przewiń w górę

Brillux Design Award

Design Award to nagroda wręczana przez firmę Brillux co dwa lata za wybitne aranżacje i realizację prac malarskich. Jest to jedyny plebiscyt, w ramach którego wyróżnienie jest przyznawane wspólnie projektantom, rzemieślnikom i inwestorom.

Zachęcamy Państwa do udziału. Szanse na zdobycie tej popularnej nagrody zyskują teraz nowy interesujący wymiar:

  • Bez granic: w plebiscycie można zgłaszać projekty z całego świata zrealizowane z wykorzystaniem produktów firmy Brillux
  • Nowa struktura: Nagroda Brillux Design Award jest przyznawana w sześciu zaktualizowanych kategoriach
  • Od 2019 r. w konkursie nagradzane są również najlepsze aranżacje wnętrz.
Twój kontakt

Brillux Design Award

  +49 251 7188-8040

  +49 251 7188-53395

  design-award@brillux.de

Zwycięzcy i nominowani 2023

Zwycięzcy i nominowani 2023

..więcej

Twoje zgłoszenie

Zapraszamy do udziału!

W plebiscycie Brillux Design Award nagradzane są wszystkie podmioty zaangażowane w realizację wyróżnionego projektu.

Do zgłoszenia obiektu prawo mają zarówno architekci, jak i architekci wnętrz, a także przedsiębiorstwa rzemieślnicze i inwestorzy. Mile widziane są zgłoszenia zbiorowe.

  • Zgłaszanie projektów do Brillux Design Award 2025 jest możliwe od maja 2024 r.
  • Termin składania zgłoszeń upływa w dniu 31.12.2024 r. W konkursie mogą brać udział wyłącznie obiekty, których kompletna dokumentacja została dostarczona w podanym terminie.
  • Do konkursu w roku 2025 można zgłaszać obiekty, których aranżacje wnętrz lub elewacji zostały wykonane z wykorzystaniem produktów Brillux, w okresie od stycznia 2023 r. do grudnia 2024 r. Nie ma ograniczeń regionalnych ani narodowych.
  • Zaleca się wykorzystywanie w zgłoszeniu zdjęć wysokiej jakości, aby umożliwić jury optymalne dokonanie oceny. W razie wygranej firma Brillux zleci wykonanie zdjęć wyróżnionego obiektu profesjonalnemu fotografowi.

Kategorie

Różne oblicza, style i możliwości

Brillux Design Award to ogólnoświatowy plebiscyt w którym można zgłaszać aranżacje elewacji i wnętrz, nowe i remontowane budynki. Obiekty te wzbogacają i uatrakcyjniają nasze przestrzenie życiowe i krajobrazy miejskie. W konkursie Brillux Design Award nagradzane są obiekty, architekci i rzemieślnicy oraz inwestorzy w sześciu kategoriach.

1. Budynki mieszkalne

Kategoria ta obejmuje budynki mieszkalne (zarówno nowe, jak i wyremontowane) z mistrzowsko wykonanymi, kolorowymi aranżacjami elewacji. Zgłaszać można wszystkie rodzaje domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, domy szeregowe, a także wieżowce. Do tej kategorii należą również budynki mieszane, łączące strefy mieszkalne z komercyjnymi, o ile część mieszkalna przeważa. Przy ocenie znaczącą rolę odgrywa w szczególności wkomponowanie projektu w sąsiadujące zabudowania. Kategoria ta obejmuje również elewacje wykonane w systemie ETICS. Zgłaszać można budynki wyremontowane i nowe, częściowo lub w całości zrealizowane w energooszczędnym systemie ETICS. Pod względem technicznym w momencie wykonania obiekty muszą spełniać obowiązujące wytyczne niemieckiego rozporządzenia o oszczędności energii.

2. Budynki użyteczności publicznej & Budynki komercyjne

Ta kategoria obejmuje wzorowe projekty elewacji budynków publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, obiekty socjalne i muzea — zarówno w budynkach istniejących, jak i nowych. Do kategorii tej można zaliczyć również tymczasowe zastosowania publiczne. Tutaj ocenie poddawane są mistrzowsko wykonane powierzchnie zewnętrzne biurowców, hal zakładowych i magazynowych, a także budynków mieszkalnych i komercyjnych wykorzystywanych głównie w celach biznesowych.

3. Budynki zabytkowe / stylowe elewacje

Zgłaszane budynki (domy jedno- lub wielorodzinne) muszą stylistycznie komponować się w kontekst historyczny i posiadać odpowiednią kolorystykę. Ważne jest harmonijne współgranie elementów budowlanych, wykorzystanych materiałów oraz dobór kolorów.

4. Koncepcje wnętrz mieszkalnych

W tej kategorii można zgłaszać harmonijne koncepcje wnętrz, które odpowiadają poszczególnym potrzebom użytkownika w szczególności w zakresie kolorystyki. Zgłoszenia mogą obejmować dowolne dziedziny życia codziennego, od obszarów mieszkalnych, przez domy opieki, aż po salony wystawowe.

5. Koncepcje wnętrz komercyjnych

Ta kategoria obejmuję współczesne koncepcje wnętrz dla przestrzeni roboczych, które przyczyniają się do dobrej atmosfery w pracy, w szczególności dzięki doborowi kolorów. Oprócz biur zgłaszać można wszystkie inne obszary, w których pracują ludzie — od szkół po warsztaty.

Premia specjalna za aranżacje elewacji z wykorzystaniem systemu ociepleń ETICS

W budownictwie i pracach renowacyjnych coraz częściej uwzględnia się aspekty społeczne i ekonomiczne: ochronę środowiska, odpowiednie wykorzystywanie zasobów i zachowanie wartości budynku są bardzo ważne dla inwestorów i firm budowlanych. Nagroda Brillux Design Award odzwierciedla również obecne zadania naszych czasów i wyróżnia przełomowe rozwiązania.

Nagroda specjalna "Energooszczędne systemy elewacyjne (ETICS)" jest przyznawana na podstawie wszystkich zgłoszeń w czterech kategoriach konkursowych z zakresu elewacji, w których zewnętrzna izolacja cieplna jest częścią projektowanej elewacji. Wykwalifikowane jury posiadające międzynarodowe doświadczenie oceni istniejące i nowe budynki, które zostały zaprojektowane lub odnowione przy użyciu energooszczędnego systemu ociepleń ETICS i przyzna za nie nagrodę specjalną.

Profesjonalne i wysokiej jakości wykonanie elewacji ETICS jest szczegółowo oceniane, jak również wydajność projektowa - od wyboru ostatecznej powłoki i jej kolorystyki po integrację elementów projektowych.

Twoja wygrana

Promocja wizerunku i renoma

Plebiscyt na najlepsze aranżacje elewacji i wnętrz to znaczące wydarzenie, w ramach którego nagradzane są wyłącznie najwybitniejsze obiekty: jury Brillux Design Award złożone ze specjalistów nominuje trzy projekty w każdej z sześciu kategorii, a następnie wybiera zwycięzców. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród, na którą zaproszeni zostaną wszyscy uczestnicy.

Wartość dodana dla nominowanych i zwycięzców

Najlepsi uczestnicy Brillux Design Awards otrzymają nagrody pieniężne o łącznej sumie 25.000 €. Poza wielkim uznaniem za swoje osiągnięcia mogą spodziewać się także zainteresowania ze strony mediów oraz innych pionierów działających w branży, co ostatecznie przełoży się na skuteczne promowanie ich sukcesu oraz wizerunku. Ponadto zdobywcy nagród oraz nominowani otrzymają profesjonalne zdjęcia nagrodzonych obiektów oraz sprawozdania medialne do wykorzystania w celach marketingowych.

Zwycięzcy jeszcze wyraźniej zaznaczą swoją obecność

Zwycięzcy konkursu Brillux Design Award skorzystają z jeszcze większej obecności w mediach: po przyznaniu nagród specjalistyczne czasopisma z branż architektury, gospodarki mieszkaniowej i rzemiosła przedstawią obszerne sprawozdania o wyróżnionych obiektach oraz podmiotach biorących udział w ich realizacji. Ponadto zwycięzcy zyskają popularność dzięki dodatkowym, nowym kampaniom reklamowym i PR.

Brillux Design Award: Logo

Zwycięzcy i nominowani mają prawo wykorzystywać logo Brillux Design Award i wyraźnie informować o swoim zwycięstwie lub nominacji we własnych materiałach drukowanych i internetowych.

Brillux Design Award: Przewodnik po obiektach

Obiekty nominowane w plebiscycie zostaną zebrane na internetowej mapie zamieszczonej na stronie internetowej konkursu. Zainteresowani mogą w każdej chwili z niej skorzystać i wyszukać dany obiekt, a dodatkowo sprawdzić, kto jest odpowiedzialny za jego projekt i realizację.

Dodatki reklamowe

Do zwycięskiego pakietu dołączony jest zestaw naklejek umożliwiających wykorzystanie odznaczenia Brillux Design Award w kontakcie z kontrahentami, np. w pismach ofertowych lub innej korespondencji firmowej. Nagrodzeni otrzymają ponadto metalową tablicę informacyjną do zawieszenia na ścianie, aby efektownie zaprezentować swoje osiągnięcia.

Jury

Nagrody przyznaje międzynarodowe jury złożone ze specjalistów

Do sędziowania w konkursie udało się przekonać niezależnych ekspertów posiadających międzynarodowe doświadczenie w zakresie architektury, architektury wnętrz i rzemiosła. Dokonają oni oceny zgłoszonych projektów, nominują finalistów i wybiorą zwycięzców w ramach przejrzystej procedury konkursowej.

W przypadku elewacji uwaga jury skupia się przede wszystkim na harmonijnym współgraniu elementów budowlanych, materiałów i kolorów, a także na udanym wkomponowaniu obiektu w otoczenie architektoniczne. W ramach aranżacji wnętrz liczy się realizacja koncepcji kolorystycznych uwzględniających wymogi związane z użytkowaniem pomieszczeń.

W konkursie nagradzane są projekty wyróżniające się wyjątkowymi dekoracjami, architekturą i najwyższą jakością wykonania, zrealizowane w okresie od stycznia 2023 do grudnia 2024 z wykorzystaniem produktów Brillux.

Plebiscyt Brillux Design Award wspiera utrzymanie i umacnianie otoczenia gwarantującego identyfikację i zapewniającego doskonałe warunki do życia. To wyjątkowe podejście w aspekcie kultury urbanistycznej znajduje odzwierciedlenie przede wszystkim w jury złożonym ze specjalistów z różnych dziedzin.

Corinna Kretzschmar-Joehnk

Corinna Kretzschmar-Joehnk, projektantka wnętrz, dyrektor zarządzający​​​​​​ JOI Design, Hamburg

Jens Rohwer

Jens Rohwer, dyrektor zarządzający Jens Rohwer Malereibetrieb, Kilonia

Lara Droll

Lara Droll, dyrektorka Malergeschäft Rinderspacher GmbH, Bretten

Stefan Behnisch

Stefan Behnisch, dyplomowany architekt BDA, partner założyciel behnisch architekten, Stuttgart/Monachium/Boston/LA

Jürgen Klopf

Jürgen Klopf, dyrektor Klopf Malermeisterbetrieb GmbH, Salzburg

Georg Gewers

Georg Gewers, dyplomowany architekt BDA, partner-założyciel Gewers Pudewill, Berlin

Christian Mohr

Christian Mohr, mgr ekon., dyrektor Malerwerkstätten Mohr, Bochum

Reiner Nagel

Reiner Nagel, architekt i urbanista, prezes zarządu fundacji Bundesstiftung Baukultur, Poczdam

Georg Schmidthals

Georg Schmidthals, M. Arch., mgrarch, członekzałożyciel GRAFT Gesellschaft von Architekten mbH, Berlin

Terminy

Przegląd terminów

Początek okresu zgłaszania projektów: maj 2024 r. → Koniec okresu zgłaszania projektów: 31 grudnia 2024 r. → Posiedzenie jury: 21 marsz 2025 r. → Wręczenie nagród 17 listopada 2025 r.

Laureaci

Historia

Historia: kiedyś konkurs na najlepszą elewację, teraz Design Award

Plebiscyt Brillux Design Award po raz pierwszy odbył się w 2019 r., ale posiada 25-letnią historię.

W nowej odsłonie konkursu organizowanego teraz pod nazwą Brillux Design Award, poprzeczka dla aranżacji i realizacji prac została podniesiona jeszcze wyżej. Zapraszamy do zaczerpnięcia inspiracji: tutaj można znaleźć szczegółowe informacje o nagrodzonych obiektach od 2016 r. oraz listę zwycięzców w dotychczasowych edycjach plebiscytu.

Laureaci 2019

..więcej

Laureaci edycji jubileuszowej

..więcej

Archiwum

..więcej