Przewiń w górę

Szpital St. Vinzenz, Hanau

Projekt aranżacyjny w szlachetnym celu.

Dane

Lokalizacja Am Frankfurter Tor 25, 63450 Hanau

Inwestor St.-Vinzenz-Krankenhaus GmbH Fulda

Architekci i projektanci woernerundpartner planungsgesellschaft mbH

Wykonanie Heinrich Schmid GmbH & Co.KG Naumburg

  • Trzy piętra budynku zostały wyraźnie od siebie oddzielone poprzez zastosowanie różnych odcieni kolorystycznych oraz charakterystyczne dla poszczególnych poziomów piktogramy z motywami natury. (Fotograf: Dirk Hennings, Frankfurt am Main)

    Trzy piętra budynku zostały wyraźnie od siebie oddzielone poprzez zastosowanie różnych odcieni kolorystycznych oraz charakterystyczne dla poszczególnych poziomów piktogramy z motywami natury. (Fotograf: Dirk Hennings, Frankfurt am Main)

  • Nowoczesne, ciepłe wnętrze holu wejściowego odzwierciedla poprzez chrześcijańsko-humanistyczny charakter budynku.

    Nowoczesne, ciepłe wnętrze holu wejściowego odzwierciedla poprzez chrześcijańsko-humanistyczny charakter budynku.

  • W „Pokoju wirów wodnych” możliwy jest poród w wodzie, zapewniający matce i dziecku ciepłe powitanie na świecie.

    W „Pokoju wirów wodnych” możliwy jest poród w wodzie, zapewniający matce i dziecku ciepłe powitanie na świecie.

  • Pokój z lianami – malunki na ścianach tworzą przyciągające wzrok, różnorodne wzory, które mimo to działają uspokajająco.

    Pokój z lianami – malunki na ścianach tworzą przyciągające wzrok, różnorodne wzory, które mimo to działają uspokajająco.

  • Pokój dmuchawcowy – stylowe i przyjemne wykończenie pomieszczeń porodowych jest dobrze znane kobietom ciężarnym w Hanau i okolicy.

    Pokój dmuchawcowy – stylowe i przyjemne wykończenie pomieszczeń porodowych jest dobrze znane kobietom ciężarnym w Hanau i okolicy.

  • Symboliczne aranżacje charakterystyczne dla poszczególnych stref można również znaleźć na salach operacyjnych.

    Symboliczne aranżacje charakterystyczne dla poszczególnych stref można również znaleźć na salach operacyjnych.

  • Piktogram „Ptaszek” jest obecny na całym piętrze. Jest on częścią oznakowania oddziału porodowego.

    Piktogram „Ptaszek” jest obecny na całym piętrze. Jest on częścią oznakowania oddziału porodowego.

  • Wyraziste czerwone akcenty okien przechodzą do wnętrza pomieszczeń.

    Wyraziste czerwone akcenty okien przechodzą do wnętrza pomieszczeń.

Szpital St. Vinzenz dysponuje 272 łóżkami. Poszczególne oddziały są tradycyjnie podzielone na różne budynki, które w większości zostały odbudowane po II Wojnie Światowej.

Wymiar prac remontowych był jednak ograniczony, a koncepcja podziału zaowocowała nierozwiązywalnymi problemami, takimi jak niekorzystne kształty pokoi i oddziałów, zbyt niskie wnętrza kuchni w podziemiach oraz rampy między poszczególnymi częściami budynków w wyniku różnych wysokości pięter.

Nowo wybudowane skrzydło północno-wschodnie uwzględnia zarówno aspekty funkcjonalne, jak i ekonomiczne, a dodatkowo w swojej aranżacji nawiązuje aspektów wewnętrznych i zewnętrznych.

Głównym celem w ramach zewnętrznej dekoracji budynku była integracja nowoczesnej, kwadratowej, czteropiętrowej budowli ułożonej wokół centralnego podwórza w historyczny kompleks oraz krajobraz miasta.

Koncepcja pomieszczeń miała zapewnić krótkie drogi oraz jedyną w swoim rodzaju atmosferę. W ten sposób powstały wykończenia odbiegające stylistycznie od tradycyjnej szpitalnej sterylności. Poszczególne piętra budynku zostały zróżnicowane różnymi odcieniami kolorystycznymi oraz charakterystycznymi dla danego poziomu piktogramami z motywami natury.

Podstawę stanowią zielone wykładziny, ściany w kolorze złamanej bieli z zielonymi akcentami oraz materiały drewniane. Te kolory podstawowe stają się z każdym piętrem jaśniejsze.

Odpowiedzialni projektanci, podmioty instytucjonalne oraz kierownictwo są zdania, że naturalne kolory ziemi, wykorzystane w pomieszczeniach odzwierciedlają obowiązujące w placówce podejście do życia i pracy: "Kolory wnętrz symbolizują siłę ziemi, rozwój i wzrost, ale również powrót do ziemi, a jednocześnie uświadamiają, że wszystkie te aspekty można odnaleźć w szpitalu – początek życia oraz jego koniec". Na czas pomiędzy szpital oferuje zdrowie i leczenie dla ciała i ducha.

W ramach projektu wykorzystano powłoki firmy Brillux, doskonale spełniające wymogi higieniczne stawiane szpitalom, a jednocześnie zapewniające ogromną swobodę projektowania. Zastosowanie włókniny szklanej CreaGlas Glasvlies VG 1000 umożliwiło stworzenie homogenicznej powierzchni. Ściany i sufity w pomieszczeniach funkcjonalnych zostały pokryte odporną na preparaty dezynfekcyjne farbą Latexfarbe ELF 992 sprawdzoną pod kątem substancji szkodliwych. Sensocryl ELF 267, wytrzymała powłoka na bazie czystego akrylu, przeznaczona do pomieszczeń sterylnych, została wykorzystana jako wykończenie pomieszczeń dla pacjentów i odwiedzających. Wszystkie kolory zostały precyzyjnie opracowane za pomocą systemu barwienia Brillux.

Zastosowane produkty