Przewiń w górę

Osoby starsze w centrum uwagi: aranżacje dla rosnącej grupy wiekowej Percepcja kolorów przez osoby starsze

Osoby starsze widzą inaczej niż młodsze. Osoby starsze mają inne potrzeby w związku z otoczeniem, w którym będą czuły się bezpiecznie i które zapewni im możliwość dobrej orientacji. Istotne są tutaj koncepcje kolorów i aranżacje, które będą spełniać ich specjalne potrzeby fizjologiczne i psychologiczne. W szczególności dotyczy to placówek opieki.

Zapotrzebowanie jest ogromne: do 2018 r. zaplanowany jest remont 68 procent domów spokojnej starości w Niemczech (ok. 7500), a dodatkowo powstanie prawie 1500 nowych placówek. To dopiero początek w obliczu nadchodzących zmian demograficznych.

Przy aranżacji wnętrz niezwykle istotna jest więc koncepcja kolorystyczna. Każdy projektant i architekt musi uwzględniać przy tym trzy aspekty: wyczucie potrzeb użytkowników, ugruntowaną wiedzę na temat szczególnych warunków percepcji wizualnej, a dodatkowo pożegnać się z przedawnionymi stereotypami związanymi z doborem kolorów. Projektowanie kolorystyczne w domach opieki to nowy, wieloaspektowy i bardzo interesujący zakres działalności. Jest to również zadanie, które w optymalny sposób można realizować z wykorzystaniem produktów Brillux, od pomysłu po prace budowlane.

Studia Kolorów, doradztwo techniczne, logistyka: firma Brillux dostarcza wszystkie usługi.

Profil wymogów związanych z aranżacjami kolorystycznymi w placówkach opieki jest bardzo wysoki. Powłoki nieszkodliwe dla zdrowia i spełniające wszystkie wymogi dotyczące higieny i techniki budowlanej są obecnie obowiązkowe. Koncepcja kolorów musi uwzględniać aspekty estetyczne i funkcjonalne. A dodatkowo czas budowy i remontu musi być jak najkrótszy dzięki zastosowaniu sprawnych procesów na placu budowy. Firma Brillux zapewnia kompleksowe podejście, wspierając inwestorów, projektantów i rzemieślników we wszystkich fazach projektowych.

Dziewięć Studiów Kolorów dostarcza koncepcje kolorów dostosowane do potrzeb placówek opieki. Doradcy techniczni znajdują na miejscu odpowiednie rozwiązania dla każdego projektu. Ponad 170 oddziałów Brillux realizuje bezpośrednie dostawy na plac budowy. Firma Brillux oferuje oczywiście również produkty o profesjonalnej jakości, które gwarantują korzyści podczas obróbki i codziennego korzystania.

Percepcja kolorów przez osoby starsze: zapraszamy do zaczerpnięcia inspiracji i pomysłów do stworzenia jedynej w swoim rodzaju aranżacji domu lub innego projektu!

Symulacja wady wzroku

Widzenie: Jak zmienia się percepcja wraz z wiekiem?

Wraz z wiekiem wzrok pogarsza się z uwagi na postępujące procesy starzenia. 83 procent osób niewidzących i niedowidzących jest w wieku powyżej 55 lat. W związku ze starzeniem się populacji w roku 2030 osób niewidomych i niedowidzących będzie o jedną trzecią więcej.

  • <p>Widok kącika wypoczynkowego bez wady wzroku</p>

    Widok kącika wypoczynkowego bez wady wzroku

Symulacja wady wzroku z wykorzystaniem "cyfrowych okularów symulacyjnych":

Wrażliwość na olśnienie

Wrażliwość na olśnienie jest z zasady powodowana przez zgrubienia na rogówce, zmętnienie soczewki i ciała szklistego. W rezultacie pojawia się efekt porównywalny z zabrudzeniami okien lub przedniej szyby samochodu. W wyniku zgrubień na soczewce światło ulega rozproszeniu. W ciemności wokół źródeł światła często pojawiają się poświaty. Intensywność światła przekracza zdolność oka do dostosowania się.

Katarakta (zaćma)

W ramach tej choroby oczu występującej u osób starszych dochodzi do zmętnienia soczewki, przez co chora osoba postrzega świat niczym przez welon. Percepcja kolorów stopniowo zanika, a na koniec świat postrzegany jest wyłącznie w odcieniach szarości. Mętny szary kolor mają często również źrenice pacjentów, stąd jej nazwa "zaćma".

Żółknięcie soczewki

Przyczyną tego rodzaju zmian jest odkładające się na soczewce białko, które w wyniku działania światła przemienia się w kolorowe produkty przemiany materii, które nie mogą zostać usunięte. Dochodzi więc do żółknięcia soczewki, które sprawia, że przepuszcza ona mniej światła o krótkich falach, czyli kolorów fioletowych i niebieskich. W wyniku dalszego żółknięcia soczewki pacjent gorzej widzi również odcienie zieleni. Kolory z zakresu czerwieni i żółci są przepuszczane bez przeszkód i są z reguły postrzegane bez zakłóceń.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Jedna z najczęstszych wad wzroku w podeszłym wieku to zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) występujące u osób powyżej 55. roku życia. Rozróżnia się dwie postaci tej choroby: suchą i wysiękową. Schorzenie to polega na zniszczeniu komórek nerwowych w polu najostrzejszego widzenia (plamka żółta). W ramach suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej ostrość widzenia maleje powoli, ale nieprzerwanie. Obrazy po środku pola widzenia nikną, kolory nie dają się rozróżniać, czytanie sprawia trudność. Przykładowo zarysy zegara są wyraźne, ale nie widać jego tarczy. Widać zarysy twarzy, ale nie można jej rozpoznać.

Jaskra

Pod nazwą jaskry (glaucoma) rozumie się różne choroby oczu, które są spowodowane podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej. Ciśnienie gałki ocznej u osób dorosłych wynosi około 15-20 mm/Hg. Jeżeli wartość ta ulegnie znacznemu podwyższeniu, dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu wzrokowego. Powodują one zakłócenia pola widzenia (mroczki), które sprawiają, że w niektórych zakresach pola widzenia widzenie jest ograniczone. Ten powolny, bezbolesny proces pozostaje nierozpoznany bez odpowiednio wczesnej diagnozy (za wyjątkiem bolesnej jaskry zamkniętego kąta), a nieleczony może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Retinopatia cukrzycowa

Wraz ze wzrostem zachorowań na cukrzycę, czyli chorobę typową dla bogatych społeczeństw, dochodzi do coraz częstszych uszkodzeń oczu w postaci retinopatii cukrzycowej. W wyniku stale podwyższonych wartości cukru we krwi w delikatnych naczyniach oka odkłada się tłuszcz i białko, które powoduje, że stają się one kruche i mogą pękać. Osoby dotknięte tą chorobą odczuwają ubytki w polu widzenia. Choroba ta prowadzi do stopniowej utraty ostrości widzenia, uszkodzeń oraz krwawień siatkówki spowodowanych uszkodzeniami i zatorami naczyń krwionośnych. Pacjenci bardzo często przez długi czas nie zauważają tych zmian: diagnoza następuje nierzadko dopiero w zaawansowanym stadium, siatkówka odklei się, po środku siatkówki nagromadzi się płyn (obrzęk plamki żółtej) lub wystąpi krwawienie w obrębie ciała szklistego. Pacjent odczuwa skutki choroby w postaci zmętnienia i deformacji pola widzenia oraz martwych plamek. Na dłużą metę nieleczona choroba skutkuje utratą wzroku.

Retinopatia barwnikowa

W przypadku retinopatii barwnikowej, nazywanej również zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki, chodzi o grupę genetycznych schorzeń siatkówki. Pierwsze objawy pojawiają się już w wieku młodzieńczym pod postacią "kurzej ślepoty", czyli utraty zdolności widzenia przy zmierzchu, trudności w adaptacji wzroku przy zmianie warunków z jasnych na ciemne i odwrotnie oraz wrażliwości na olśnienie. W zaawansowanym stadium pole widzenia wynoszące u osoby zdrowej około 120-180 stopni zostaje ograniczone do małego obszaru kilku stopni, a świat postrzegany jest niczym przez rurę lub tunel. Optyczna orientacja przestrzenna jest przy tym praktycznie niemożliwa.

Usługi Brillux

  • <p>Renderowanie 3D ze Studia Kolorów Brillux</p>

    Renderowanie 3D ze Studia Kolorów Brillux

Studia Kolorów

Starsze osoby preferują łagodne, niewyraźne kolory? A dzieciom podobają się wyłącznie trzy kolory podstawowe czerwony, żółty i niebieski? W dziewięciu Studiach Kolorów Brilluxwiemy więcej – i wykorzystujemy w projektach aktualną wiedzę na temat kolorów i ich zależności z fizjologią, kolorów w aspekcie architektonicznym oraz przesłania poszczególnych projektów.

W szczególności w placówkach służby zdrowia i domach opieki twórcy kolorów Brillux dysponują doświadczeniem w zakresie projektowania wnętrz i elewacji zgodnie z wymogami osób starszych. Zapraszamy do korzystania w teorii i praktyce z kompetencji, które firma Brillux zdobyła we współpracy z uczelniami wyższymi, w wyniku własnych dogłębnych badań oraz podczas realizacji licznych koncepcji kolorystycznych.

Mają Państwo dostęp do całej puli doświadczeń w zakresie projektowania kolorystycznego. Fachowe usługi doradcze wraz z analizą stanu na miejscu. Profesjonalne usługi prezentacyjne z wizualizacją 3D i renderowaniem. A to wszystko w pakiecie lub pojedynczo.

Doradcy techniczni

Pożądana jest aranżacja kolorystyczna z charakterem, ale jeszcze lepiej, jeżeli od początku spełnia ona wszystkie wymogi funkcjonalne. Jaka powłoka jest odpowiednia dla danego podłoża? Jakie rozwiązanie wytrzyma intensywne użytkowanie bez oznak zużycia? Jakie działania należy podjąć, aby uzyskać optymalne rezultaty w kwestiach fizyki budowli oraz higieny?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań najlepiej uzyskać na miejscu – we współpracy z jednym z naszych doradców technicznych. Są oni do Państwa dyspozycji zawsze, gdy ich Państwo potrzebują. Dostarczają analizy stanu i sytuacji. Opracowują rozwiązania specjalne i detale. Służą doradztwem w zakresie produktów Brillux i innych wymaganych działań. Od fazy planowania po realizację projektu.

Usługi obiektowe

Pomyślna realizacja projektów budowlanych i remontowych oznacza również: w wielu punktach styczności należy szybko i precyzyjnie podejmować właściwe decyzje, aby poszczególne trybiki się zazębiły. Kompleksową pomoc w realizacji projektów budowlanych otrzymają Państwo w ramach usług obiektowych Brillux, które nie mają sobie równych w branży zarówno pod kątem zakresu, jak i jakości.

Udostępniamy Państwu dane i informacje - opisy usług, wiedzę techniczną oraz informacje o produktach – a także oferujemy wsparcie podczas przetargu. Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji w przypadku pytań technicznych i wątpliwości związanych z aranżacją obiektu. Dodatkowo dzięki wydajnej logistyce zapewniamy Państwu dostawę produktów na plac budowy – również w krótkim terminie just in time. Drogi z naszych 180 oddziałów są krótkie, a dzięki własnej flocie samochodów gwarantujemy maksymalną niezawodność dostaw.

Profesjonalna jakość produktów

Farby i tynki firmy Brillux

Odpowiednie kolory pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi – zadanie to powinna również spełniać jakość farb i tynków. W asortymencie produktów Brillux znajdą Państwo powłoki opracowane specjalnie z myślą o wymogach stawianych przez placówki opieki.

Aby zapewnić niezawodną nieszkodliwość dla zdrowia i środowiska naturalnego, firma Brillux oferuje szeroką paletę produktów bez rozpuszczalników i plastyfikatorów. Włącznie z odpowiednimi powłokami bez konserwantów przeznaczonymi dla alergików: od klejów do tapet przez okładziny ścienne po farby do wnętrz. W szczególności w pomieszczeniach o dużym natężeniu użytkowania istotnym kryterium jest wytrzymałość oraz możliwość czyszczenia, które zapewniają długotrwałe zadowolenie z nieskazitelnych ścian. Różne rodzaje farb gwarantują Państwu ogromne możliwości działania.

Nigdzie indziej higiena nie jest tak wymagana jak w placówkach służby zdrowia i domach opieki. Dlatego też wiele specjalistycznych produktów Brillux jest odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych i zapewnia możliwość czyszczenia. Ale to nie wszystkie zalety funkcjonalne: produkty zapewniają ponadto ekonomiczną obróbkę, a dodatkowo oferują Państwu praktycznie nieograniczoną swobodę projektowania w zakresie stopnia połysku i kolorystyki.

Jakość potwierdzona certyfikatami i pieczęciami: Powłoki Brillux podlegają regularnym kontrolom przeprowadzanym przez wiodące instytucje badawcze. Dlatego też wiele naszych produktów spełnia surowe kryteria kontrolne instytutu badawczego TüV.

 

Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem produktów Brillux

Wszędzie tam, gdzie wymagane są delikatne wzory na ścianach i sufitach, dla domów opieki optymalnym rozwiązaniem jest tkanina CreaGlas firmy Brillux. Nasza tkanina CreaGlas nadaje się do stosowania na praktycznie każdym podłożu. Można ją powlekać farbami na różne sposoby lub dekorować z wykorzystaniem indywidualnych technik kreatywnych.

Tkanina CreaGlas firmy Brillux to gwarancja bezpieczeństwa. Ta okładzina ścienna jest trudno palna B1 lub niepalna A2 zgodnie z normą DIN 4102. Ponadto przepuszcza powietrze, co, w połączeniu z odpowiednim klejem i powłoką, zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniu. Dodatkowo składa się ona wyłącznie z naturalnych surowców, jest wolna od PVC, plastyfikatorów oraz innych substancji szkodliwych.

Tkanina CreaGlas jest bardzo wytrzymała. Jej odporność na uderzenia i zużycie zapewnia długą żywotność i atrakcyjny wygląd przez wiele lat – również w miejscach o dużym natężeniu użytkowania.

Przeznaczona również do stref wrażliwych: Tkanina CreaGlas w połączeniu z odpowiednią powłoką, np. Sensocryl ELF, tworzy czystą i szczelną powierzchnię. Można z niej także usuwać mikroorganizmy. Dlatego też system tkanin CreaGlas doskonale nadaje się do stosowania w salach operacyjnych i laboratoriach.

Z wykorzystaniem CreaGlas 2K-PU-Finish 3471 powierzchnie można poddawać również dekontaminacji: pomieszczenia, w których uwalniane są substancje radioaktywne, można całkowicie oczyścić z nuklidów radiowych, które osadzają się na ścianach lub na niewielkiej głębokości pod powierzchnią.

 

Lakiery i lazury Brillux

Nieskazitelne powłoki na drzwiach, kolorowe elementy drewniane z połyskiem, gładkie jak lustra powierzchnie metalowe – tego rodzaju efekty lakiernicze gwarantowane były przez długi czas wyłącznie z wykorzystaniem powłok na bazie rozpuszczalników. Obecnie firma Brillux oferuje lakiery i lazury, które gwarantują perfekcyjne wykończenie powierzchni w połączeniu z nieszkodliwością dla zdrowia.

Lakiery i lazury na bazie wody gwarantują dzięki innowacyjnej recepturze substancji wiążących jakość premium – bez obciążenia zapachem podczas obróbki i zbędnego zanieczyszczania klimatu pomieszczenia.

Zgodne z dyrektywą LZO i wykraczające ponad normy: Europejska Dyrektywa LZO nakazuje, aby emisja lotnych rozpuszczalników organicznych (Volatile Organic Compounds = VOC) została ograniczona w myśl ochrony zdrowia i środowiska naturalnego. Zrównoważony rozwój jest naszym celem.

Firma Brillux od lat nieprzerwanie inwestuje w rozwój innowacyjnych produktów gwarantujących ochronę środowiska. Nasze lakiery na bazie wody spełniają oczywiście aktualne wytyczne dotyczące LZO, a ponadto pozwalają na realizację wyjątkowo przekonujących i trwałych powłok.

 

Kreator Kolorów

Zapraszamy do błyskawicznego tworzenia harmonijnych koncepcji kolorystycznych z wykorzystaniem szablonów lub własnych zdjęć.

..więcej

Wyszukiwanie kolorów

Państwo mają nazwę – my mamy kolor. W ten sposób wyszukiwanie staje się dziecinnie proste.

..więcej