Przewiń w górę

Powłoki na elementach drewnianych Doskonała dekoracja i trwała ochrona elementów drewnianych.

Drewno żyje i pracuje. Również elementy i materiały drewniane w naturalny sposób reagują, zwłaszcza na zewnątrz: na wpływ wiatru i warunków pogodowych oraz promieniowania UV, ekstremalnych temperatur, wilgotności i czynników biologicznych, takich jak rozwój grzybów i owadów.

Aby realizować doskonałe dekoracje elementów drewnianych, takich jak odeskowania elewacyjne, podbicia dachów lub drewniane okna, a także zapewnić im trwałą ochronę, ważne jest nie tylko dobranie właściwych produktów, lecz również ich odpowiednie zastosowanie.

Asystent produktowy

Czy pokryte mają zostać elementy drewniane zachowujące wymiary, częściowo zachowujące wymiary czy niezachowujące wymiarów na zewnątrz? Czy może drewno lub materiały drewniane wewnątrz? Czy drewno ma zostać powleczone powłoką kryjącą, lazurowaną czy bezbarwną?  Po dokonaniu wyboru kryteriów asystent ds. produktu wskaże odpowiedni produkt.

Trwa wczytywanie...

Brak wyników

Dla wprowadzonych kryteriów wyszukiwania nie znaleziono pasującego produktu. Prosimy rozszerzyć kryteria wyszukiwania.


    Brak wyników

    Dla wprowadzonych kryteriów wyszukiwania nie znaleziono pasującego produktu. Prosimy rozszerzyć kryteria wyszukiwania.

     
     
     
     
     
     

    OCHRONA DREWNA

    Konstrukcyjna ochrona drewna: od niej zależy wszystko

    Żaden inny materiał nie jest tak wszechstronny jak drewno – należy jednak pamiętać o jego kilku specyficznych właściwościach: jako materiał naturalny drewno jest niezwykle wymagające. Drewno wymaga ochrony przed słońcem, wilgocią i wahaniami temperatury.

    Już na etapie planowania należy zwrócić uwagę, aby elementy drewniane chronione były przed zawilgoceniem. Należy zapewnić odpowiedni odpływ wody i rosy. Wad konstrukcyjnych nie da się wyeliminować nawet z zastosowaniem najlepszego systemu powłok.

    • Wystarczające występy dachowe: Występy dachowe powinny mieć takie wymiary, aby jak najlepiej zapobiegać bezpośredniemu kontaktowi drewna z wpływami warunków atmosferycznych. W miejscach, w których dochodzi do zachlapań, należy zrezygnować z elementów drewnianych!
    • Ochrona drewnianych powierzchni czołowych: Powierzchnie o przekroju poprzecznym w stosunku do włókien (czoło) wyjątkowo łatwo chłoną wilgoć odznaczają się dużym pęcznieniem. Dlatego też ten rodzaj drewna nie powinien być narażony na działanie warunków atmosferycznych.
    • Listwy okapnikowe: Służą do szybkiego odprowadzania wody.
    • Zaokrąglone krawędzie: W przypadku elementów drewnianych zachowujących wymiary, np. okien, wszystkie krawędzie muszą być zaokrąglone, aby dzięki odpowiedniej grubości powłoki zapewnić dobrą ochronę krawędzi.
    • Unikać kontaktu z ziemią!

    Chemiczna ochrona drewna

    Chemiczna ochrona drewna zawsze powinna być selektywna, czyli podejmowana jedynie wtedy, gdy wymaga tego rodzaj wykorzystywanego drewna lub sytuacja danego obiektu oraz również jedynie tam, gdzie powinna działać, czyli głęboko w drewnie. Stosowany preparat impregnacyjny musi więc posiadać dobre właściwości penetrujące.

    Lignodur Contrabol Aqua 250 wnika głęboko w pory drewna i doskonale nadaje się do ochrony przed sinizną nieobciążonego statycznie drewna bez kontaktu z ziemią na zewnątrz oraz okien i drzwi zewnętrznych. Jego działanie zostało zatwierdzone w ramach obejmującej kraje UE procedury certyfikacji preparatów do konserwacji drewna.

     

    Fizyczna ochrona drewna

    Fizyczna ochrona drewna uzupełnia ochronę konstrukcyjną i chemiczną. Opiera się ona na odpowiednich powłokach, które zapobiegają oddziaływaniu warunków atmosferycznych na drewno, a także pełnią funkcje ozdobne (patrz instrukcja BFS nr 18 w punkcie "Normy i przepisy").

    Elastyczna ochrona przed glonami i grzybami: Problemy na powierzchniach zewnętrznych sprawiają zarówno zabrudzenia, jak i mikroorganizmy, takie jak glony i grzyby. Wyjątkowa koncepcja ochrony Protect firmy Brillux zapewnia elastyczną, kompleksową ochronę we wszystkich kolorach i do stosowania na wszystkich powierzchniach – również na drewnie.

    Stopień zachowywania wymiarów

    Wybór odpowiedniej powłoki do drewna opiera się na kryterium zachowywania wymiarów. Określa ono stopień, w którym element drewniany zmienia lub może zmieniać swoje wymiary przez pęcznienie i kurczenie się. Rozróżnia się niezachowujące wymiarów, częściowo zachowujące wymiary oraz zachowujące wymiary elementy drewniane, które wymagają odpowiednio dobranych układów powłok.

    Zachowujące wymiary

    Elementy drewniane zachowujące wymiary, to takie, w przypadku których zmiany wymiarów dopuszczone są w bardzo niewielkim stopniu. Jako przykłady można tutaj podać okna, drzwi wejściowe oraz (klejone) okiennice.

    Częściowo zachowujące wymiary

    Elementy drewniane częściowo zachowujące wymiary, to takie, w przypadku których zmiany wymiarów dopuszczone są w ograniczonym stopniu. Dotyczy to np. odeskowania na pióro i wpust, mebli ogrodowych, murów pruskich, podbicia dachowego, gzymsów i bram na zewnątrz oraz drzwi i okiennic, jeżeli nie podlegają kategorii zachowującej wymiary.

    Niezachowujące wymiarów

    Elementy drewniane niezachowujące wymiarów, to takie, w przypadku których zmiany wymiarów nie są ograniczone. Są to np. zewnętrzne odeskowania z otwartymi fugami, odeskowania poziome w nakładkę na kracie z łat, obicia wykonane z zachodzących na siebie desek, gonty, palisady, drewniane rusztowania i płoty.

    Doskonała alternatywa dla lazur do drewna

    Oleje do drewna – niezawodna pielęgnacja i ochrona

    Popularność drewna jako materiału budowlanego stale rośnie. Aby utrzymać piękny wygląd elementów drewnianych przez długi czas, najważniejsza jest niezawodna ochrona. Dotyczy to zarówno tarasów drewnianych, mebli ogrodowych, płotów jak i domów drewnianych. Oleje do drewna Brillux to doskonałe uzupełnienie asortymentu produktów do konserwacji drewna. Zachowują one naturalne usłojenie i ciepłe odcienie drewna oraz zapewniają niezawodną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto oleje do drewna nie tworzą filmu na powierzchniach i dlatego nie łuszczą się.

    Matowe wykończenie i doskonałe właściwości

    Dzięki swoim wysokiej jakości właściwościom Lignodur Hydrodol 240 i Lignodur Xylodol 540 pielęgnują drewno, a matowe wykończenie podkreśla jego naturalny charakter. Zalety:

    • powłoki odświeżające można wykonywać bez większego przygotowania
    • nie wymagają szlifowania przy pracach renowacyjnych
    • bez filmu na powierzchni
    • równomierne starzenie się elementów drewnianych
    • efekt perlenia
    • szybkoschnące
    • bardzo dobre właściwości penetracyjne
    • regulujące wilgotność

    W zależności od potrzeby: oleje na bazie wody lub rozpuszczalnika

    Firma Brillux oferuje wysokiej jakości produkty do pielęgnacji drewna spełniające wszelkie wymagania. Do wyboru dostępny jest olej Lignodur Hydrodol 240 na bazie wody i rozpuszczalnikowy Lignodur Xylodol 540.

    Właściwości Lignodur Hydrodol 240…

    Właściwości Lignodur Xylodol 540…

    • na bazie naturalnego oleju lnianego
    • do stosowania wewnątrz i na zewnątrz
    • o niskiej zawartości substancji szkodliwych, posiada certyfikat Błękitnego Anioła
    • odporny na ślinę i pot, zgodnie z normą EN 71-3
    • atest AgBB
    • na bazie naturalnego oleju lnianego
    • o łagodnym zapachu
    • do stosowania na zewnątrz
    • długi czas otwarcia
    • efekt jaskrawej powierzchni
    • wysoka stabilność koloru i odporność na warunki atmosferyczne
    • opcjonalnie dostępny również w wersji Protect

     

    Oleje do drewna w różnych odcieniach

    Na efekt wizualny w znacznym stopniu wpływa kolor elementu drewnianego. Oba produkty są dostępne w kolorach: jasny dąb, tek, bangkirai, orzech, modrzew, daglezja i grafit. Oleje do drewna Lignodur firmy Brillux są dostępne w pojemnościach 750 ml, 3 litry i 10 litrów.

    Renowacje z charakterem

    Powłoki zachowujące strukturę drewna na zewnątrz

    Drewno: materiał budowlany z charakterem. Jest szczególnie popularne ze względu na naturalną strukturę i ułożenie słojów. Tym ważniejsza jest pielęgnacja tego wyjątkowego materiału budowlanego oraz ochrona przed rozwojem glonów i grzybów, jak również przed działaniem czynników atmosferycznych.  

    Lignodur SolvoGuard 885 służy do łatwej renowacji zewnętrznych elementów drewnianych zachowujących wymiary, częściowo zachowujących wymiary i niezachowujących wymiarów. Dzięki łatwemu rozprowadzaniu lazurę można aplikować także na dużych powierzchniach. Lignodur SolvoGuard 885 to produkt 2w1 i skutecznie zapobiega przebijaniu substancji czynnych w drewnie. Dzięki temu podczas renowacji nie ma potrzeby zmiany produktu.

    Łatwa aplikacja powłok zapewniająca naturalny wygląd drewna

    Odeskowanie, elewacje, płoty, podbitki dachowe, balkony, okna i drzwi zewnętrzne: dzięki dobremu rozprowadzaniu, a jednocześnie wysokiej stabilności powłoka Lignodur SolvoGuard 885 optymalnie chroni różne elementy drewniane przed działaniem czynników atmosferycznych. Powłoka ta chroni drewno przed rozwojem grzybów i pleśni, dlatego długo zachowuje swoją wartość. Powłoka zachowująca strukturę o jedwabiście matowej powierzchni gwarantuje piękny wygląd, podkreślając wyjątkowy charakter drewna.


    Wyjątkowa zaleta: farba do drewna na bazie tłustej żywicy alkidowej o długiej żywotności jest dostępna w systemie barwienia w wielu różnych kolorach kryjących i lazurujących. W zależności od rodzaju podłoża i preferencji umożliwia tworzenie homogenicznych wykończeń powierzchni na elementach drewnianych narażonych na nierównomierne działanie warunków atmosferycznych.
     

    Przegląd zalet Lignodur SolvoGuard 885:

    • na bazie tłustej żywicy alkidowej
    • dostępna w kolorach kryjących i lazurujących
    • fabrycznie wyposażona w powłokę ochronną
    • do stosowania na zewnątrz
    • jedwabisty mat
    • niekapiąca
    • łatwa aplikacja, również na dużych powierzchniach
    • produkt 2w1
    • regulująca wilgotność
    • zapobiega przebijaniu składników drewna
    • odporna na sklejanie
    • opcjonalnie dostępna również w wersji Protect

    Lazury na bazie wody

    Strażnik chroniący trwałość drewna

    Odeskowania, okładziny elewacyjne, płoty, podbitki dachowe, balkony, okna i drzwi: w szczególności na zewnątrz powłoki do drewna muszą wykazywać odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dzięki swojej wytrzymałości zapewniają one najwyższą funkcjonalność i długotrwały, atrakcyjny wygląd.

    Lignodur TopGuard 280 to strażnik elementów drewnianych zachowujących wymiary, częściowo zachowujących wymiary i niezachowujących wymiarów, przeznaczona przede wszystkim do stosowania na zewnątrz, ale ze względu na łagodny zapach powłokę można ją stosować również wewnątrz. Ta lazura Premium zapewnia wysokiej jakości warstwę ochronną zarówno na drewnie liściastym, jak i iglastym. 

    Wygodna aplikacja, skuteczna ochrona, atrakcyjny wygląd

    Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii hybrydowej łączy w sobie najlepsze rozwiązania z dwóch światów. Połączenie substancji wiążących na bazie żywicy alkidowej i akrylanu umożliwia wygodną aplikację z 
    długim czasem otwarcia, zapewniając jednocześnie wysoką odporność na warunki atmosferyczne i stabilność kolorów. 

    Ponadto powłoka Lignodur TopGuard 280 schnie szybciej niż tradycyjne lazury na bazie żywicy alkidowej, skracając tym samym czasy przestojów. Jednocześnie zachwyca wykończeniem podkreślającym atrakcyjną kolorystykę drewna.

    Zapraszamy do poznania zalet lazury Premium Lignodur TopGuard 280:

    • na bazie wody
    • nowoczesna hybrydowa technologia substancji wiążących 
    • w szczególności do stosowania na zewnątrz, ale również wewnątrz
    • jedwabisty połysk
    • długi czas otwarcia
    • nie kapie
    • szybkoschnąca
    • głęboko wnikająca
    • efekt jaskrawej powierzchni, intensywne kolory drewna
    • wysoka trwałość kolorów
    • wysoce dyfuzyjna
    • opcjonalnie dostępna również w wersji Protect do stosowania na zewnątrz

    Grenodecor

    Liczy się wnętrze

    Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach. Tym ważniejsza jest ich atrakcyjna aranżacja. Co najmniej tak samo decydujące jest zapewnienie zdrowia w pomieszczeniach mieszkalnych. Dlatego stosowane produkty muszą wykazywać niską emisję substancji szkodliwych oraz odznaczać się łagodnym zapachem.

    Tak jak Lignodur Grenodecor 236. Ta lazura na bazie wody do drewna zapewnia dekoracje wysokiej jakości i odprężającą atmosferę. Dzięki matowemu połyskowi powłoka podkreśla naturalny wygląd drewna. 

    Lazura zachowująca naturalny wygląd drewna 

    Drzwi, panele sufitowe i okładziny: Lignodur Grenodecor 236 nadaje się w szczególności do stosowania wewnątrz, na wszystkich elementach drewnianych. Kolejna zaleta: z dekoracyjnej lazury z czystym sumieniem można korzystać również w aspekcie zdrowotnym. 

    Jest ona całkowicie nieszkodliwa na przykład w kontakcie ze śliną i potem zgodnie z normą EN 71-3, posiada certyfikat Błękitnego Anioła i atest AgBB.

    Przedstawiamy zalety lazury do drewna Grenodecor 236:

    • na bazie wody 
    • niskoemisyjna i o niskiej zawartości substancji szkodliwych
    • na bazie akrylanu
    • do stosowania wewnątrz i na zewnątrz
    • matowa
    • produkt 2w1
    • łatwe rozprowadzanie, niski opór podczas nakładania
    • głęboko wnikająca
    • delikatne wykończenie powierzchni
    • szybkoschnąca
    • wysoce dyfuzyjna

    Połączenie estetyki i funkcjonalności

    Lignodur VarioGuard 618 i Lignodur VarioGuard 620

    Drewno jest organicznym surowcem odnawialnym. Ciągłe narażenie na działanie warunków atmosferycznych wymaga specjalnej i długotrwałej powłoki ochronnej. W ramach aranżacji wnętrz lub stref zewnętrznych wymagany jest atrakcyjny wygląd oraz optymalna kompleksowa ochrona elewacji i innych elementów drewnianych?

    Nic prostszego. Nasze lazury Lignodur VarioGuard 620 oraz Lignodur VarioGuard 618 zostały opracowane specjalnie z myślą o tego rodzaju powierzchniach drewnianych. Lignodur VarioGuard 618 doskonale sprawdza się przy tworzeniu bardziej matowych i naturalnych dekoracji na powierzchniach drewnianych, natomiast lazura Lignodur VarioGuard 620 gwarantuje atrakcyjne wykończenia o jedwabistym połysku. Oczywiście obie lazury nie zawierają aromatów.

     

    Praktyczne zastosowanie

    Produkty te wyróżnia optymalne wnikanie i łatwa aplikacja. Dzięki niekapiącym właściwościom oba produkty doskonale nadają się do aplikacji nad głową, a wiskozyjność zapewnia dobre rozprowadzanie. Obie lazury są dostępne w jedenastu kolorach standardowych. W razie indywidualnych życzeń w związku z efektem wizualnym, w systemie barwienia Brillux dostępnych jest ponad 60 kolorów dodatkowych.

     

    Idealne wykończenia w wersji matowej i z jedwabistym połyskiem

    Lignodur VarioGuard 618 Lignodur VarioGuard 620  
    matowa lazura na bazie żywicy alkidowej bez aromatów lazura na bazie żywicy alkidowej o jedwabistym połysku, bez aromatów
    pozwala zachować naturalny charakter drewna lepsza zdatność w miejscach narażonych na warunki pogodowe ze względu na wyższy stopień połysku
    łatwa aplikacja i doskonałe rozprowadzanie dzięki odpowiedniej wiskozyjności łatwa aplikacja i doskonałe rozprowadzanie dzięki odpowiedniej wiskozyjności
    doskonale wnika w drewno doskonale wnika w drewno
    opcjonalnie dostępna w wersji Protect opcjonalnie dostępna w wersji Protect
    dostępna w opakowaniach 750 ml, 3 l oraz 10 l dostępna w opakowaniach 750 ml, 3 l oraz 5 l

    W ekspresowym tempie

    Wydajne malowanie powierzchni drewnianych

    Surowce odnawialne należą do materiałów budowlanych przyszłości, a nie ma nic piękniejszego niż drewno. Wysokiej jakości powłoki do drewna chronią ten drogocenny materiał i pomagają zachować jego naturalny charakter, zabezpieczając go przed  wpływem wilgoci, promieniowaniem UV, wahaniami temperatury lub czynnikami biologicznymi.

    Lignodur ImpreGuard 625 to niezawodny pomocnik w zakresie długotrwałej ochrony drewna, a dzięki swojej niewielkiej lepkości zapewnia łatwe rozprowadzanie na powierzchni.  W ten sposób można łatwo, szybko i trwale zabezpieczyć drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Lazura Lignodur ImpreGuard 625 dostępna jest także w wersji Protect wzbogaconej o powłokę ochronną. Ta specjalna formuła skutecznie chroni przed glonami i grzybami.

    Wydajne malowanie powierzchni drewnianych

    Lignodur ImpreGuard 625 przeznaczona jest do tworzenia wodoodpornych i impregnujących powłok na każdego rodzaju drewnie liściastym i iglastym. Do stosowania na dużych powierzchniach, częściowo zachowujących i niezachowujących wymiarów elementach drewnianych np. na zachodzących na siebie odeskowaniach, płotach, pergolach, altanach, murach pruskich i okiennicach. Lignodur ImpreGuard 625 jest niezwykle wydajny i odznacza się wszechstronnym zastosowaniem. 

    Przegląd zalet:

    • głęboko wnikająca lazura na bazie żywicy alkidowej
    • fabrycznie wyposażona w powłokę ochronną
    • o niskiej lepkości
    • łatwe rozprowadzanie
    • do stosowania na zewnątrz
    • jedwabisty połysk
    • o otwartych porach
    • szybkoschnąca
    • regulująca wilgotność

    Kolory metaliczne

    • <p>Teraz Lignodur VarioGuard Tix 510 jest dostępna w ośmiu nowych kolorach metalicznych.</p>

      Teraz Lignodur VarioGuard Tix 510 jest dostępna w ośmiu nowych kolorach metalicznych.

    Styl vintage dzięki kolorom metalicznym

    Drewniane płyty, oszalowania z desek, płoty i domki ogrodowe starzejące się w stylu vintage: oto nowa moda, pod której wpływem firma Brillux rozszerzyła spektrum kolorów Lignodur VarioGuard Tix 510. Osiem nowych metalicznych kolorów lazur umożliwia fachowe postarzanie drewna.

    W wyniku oddziaływania promieni słonecznych na surowe drewno jeden z jego składników, lignina, ulega stopniowemu rozkładowi. Na skutek tego drewno szarzeje, a w zależności od rodzaju, tworzy się na nim dodatkowo metalowo-srebrna patyna. Taki naturalny wygląd powierzchni jest aktualnie bardzo popularny, a w połączeniu z odpowiednimi zabiegami konstrukcyjnymi i zmienną pogodą umożliwia tworzenie atrakcyjnych nieregularnych efektów. Lignodur VarioGuard Tix 510 w kolorach metalicznych pozwala tworzyć doskonałe imitacje starego drewna o homogenicznym naturalnym wyglądzie.

    Głęboko wnikająca lazura na bazie żywicy alkidowej jest przeznaczona do stosowania na każdego rodzaju drewnie liściastym i iglastym wewnątrz i na zewnątrz, a ze względu na wysoką zawartość cząsteczek stałych można ją wykorzystywać jako odporną na warunki atmosferyczne powłokę na elementach drewnianych niezachowujących wymiarów i częściowo zachowujących wymiary. Dzięki tiksotropowej konsystencji jest ona ponadto bardzo wygodna w aplikacji, ponieważ nie kapie podczas wykonywania prac nad głową.

    Lignodur VarioGuard Tix 510 zapewnia estetyczne wykończenie powierzchni oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo jest dostępna także w wersji Protect z warstwą ochronną, zapobiegającą rozwojowi glonów i grzybów. Dzięki temu użytkownik może wybrać odpowiednią wersję produktu, co pozwala stosować środki biobójcze jedynie tam, gdzie wymagają tego warunki danego obiektu.

    Styl vintage dzięki kolorom metalicznym
     

    Imitacja naturalnego zwietrzenia

    W bezpośrednim porównaniu widać nieregularnie poszarzałe powierzchnie (po lewej) oraz doskonałą imitację naturalnego zwietrzenia, którą można uzyskać dzięki Lignodur VarioGuard Tix 510 Metallic (po prawej).

     

    Technika rozjaśniania

    Praktyczne wskazówki Brillux dla profesjonalistów

    Technika rozjaśniania jest wykorzystywana, jeżeli konieczne jest optyczne dopasowanie ciemnych powierzchni do pozostałych, np. nowych okien i drzwi. Żądany efekt można osiągnąć, wykorzystując dopasowaną do siebie kombinację kryjącej powłoki gruntującej oraz lazurowego wykończenia.

    1. Sytuacja wyjściowa

    Powierzchnia drewniana pokryta ciemną lazurą ma zostać rozjaśniona. Jednocześnie ma zostać zachowany charakter drewna. Jest to możliwe jedynie z zastosowaniem techniki rozjaśniania.

    2. Kryjąca powłoka gruntująca

    Na pokryte ciemną lazurą podłoże nakładana jest powłoka gruntująca Impredur Grund 835 w podanym kolorze.

    3. Powłoka końcowa w postaci lazury

    Powłoka pośrednia i końcowa wykonywana jest z wykorzystaniem Lignodur UltraGuard 580 nakładanej we wzór lekkich pasów.

    4. Doskonały rezultat

    Doskonały rezultat opiera się na optymalnym dobraniu kryjącej powłoki gruntującej i lazurowej powłoki końcowej.

    Obiekt referencyjny Heiligenstein

    Obiekt referencyjny Heiligenstein

    Dzięki technice rozjaśniania hotel Heiligenstein w Baden-Baden promienieje nowym blaskiem.

    ..więcej

    Izolacja substancji czynnych w drewnie

    Od niego zależy wszystko

    Sytuacja: Polakierowana właśnie powierzchnia drewniana zaczyna lśnić na brązowo lub pojawiają się na niej nieładne żółte plamy.

    Przyczyna: Drewno jest surowcem wymagającym, który w przeważającej mierze składa się z substancji organicznych, ale również z substancji czynnych. Substancje te rozpuszczają się w wodzie, a dzięki użyciu powłok na bazie wody, mogą przedostawać się z jednej warstwy do kolejnej i w ten sposób wydostać się na powierzchnię.

    Rozwiązanie: Tradycyjne preparaty gruntujące na bazie wody powodują przedostawanie się większości substancji czynnych w drewnie na powierzchnię powłoki, natomiast preparat gruntujący Isoprimer 243 lub Hydro-PU-XSpray Isoprimer 2243 skutecznie zapobiega ich przebijaniu.

    Przepis na sukces leży w kationicznym działaniu izolacyjnym. Specjalistyczna formuła oraz lekko kwaśny odczyn PH pozwala na stworzenie doskonałej bariery. W ten oto sposób substancje czynne w drewnie nie mają żadnych szans na wnikanie w powłokę.

    Normy i przepisy

    Ważne normy i przepisy dla powłok do drewna

    W zakresie nowych powłok oraz powłok renowacyjnych na elementach drewnianych na zewnątrz obowiązuje wiele norm i przepisów. Informują one o specjalistycznych właściwościach poszczególnych rodzajów podłoża drewnianego oraz działaniu różnych materiałów powłokowych, określają metody badania, dostarczają wskazówek dotyczących aplikacji oraz opisują środki, które należy podjąć.

    Oprócz tych norm i przepisów informacje o sposobie aplikacji oraz szczegółowe dane produktu zawierają również karty praktycznego stosowania (arkusze techniczne) producentów.

    Instrukcja nr 18 (Powłoki na drewnie i materiałach drewnianych na zewnątrz) zawiera szczegółowe informacje na temat drewna jako surowca, badań podłoża i układów powłok – dla elementów drewnianych niezachowujących, zachowujących i częściowo zachowujących wymiary. Ponadto uwzględnia ona przepisy obowiązujące dla powłok na wszystkich elementach drewnianych i drewnopodobnych w budownictwie wysokim. Instrukcja ta zawiera również wskazówki dotyczące warunków obciążeniowych dla powłok.

    Instrukcja nr 18 opiera się na wymogach normy DIN EN 927-1 (Materiały powłokowe i systemy powłok na drewnie na zewnątrz). Warunki obciążeniowe są zależne nie tylko od warunków klimatycznych dla danego obiektu, ale również od konstrukcyjnej ochrony w postaci elementów budowlanych, takich jak zadaszenia i ościeża (patrz diagramy po prawej stronie).

    W części C VOB (znormalizowane warunki zlecania i wykonywania robót budowlanych) zawarte zostały podstawy dla fachowego wykonania i doboru materiałów w ramach prac malarskich i lakierniczych zgodnie z normą DIN 18363. Część C obowiązuje również w przypadku umów zgodnie z BGB i nie ma potrzeby oddzielnego ustalania zawartych w niej warunków.

    Norma DIN EN 350-2 (Trwałość drewna i materiałów drewnopochodnych -- Naturalna trwałość drewna litego) przedstawia gatunki drewna według klas odporności na grzyby, mikroorganizmy i owady.

    Określa zapobiegające chemiczne preparaty do ochrony drewna i zakres ich zastosowania. W zakresie powłok znaczenie ma tutaj przede wszystkim akapit 12 (nienośne drewno zachowujące wymiary, ochrona okien i drzwi zewnętrznych).

    Lakiery i podkłady gruntujące

    Profesjonalni użytkownicy potrzebują rozwiązań umożliwiających tworzenie optymalnych powłok dla każdego zakresu zastosowania.

    ..więcej

    Wyszukiwanie kolorów

    Państwo mają nazwę – my mamy kolor. W ten sposób wyszukiwanie staje się dziecinnie proste.

    ..więcej