Przewiń w górę

Die Welle, Malchin, Niemcy

Podwójnie udana transformacja

Dane

Lokalizacja Basedower Str. 67a–71b, 17139 Malchin, Niemcy

Inwestor WOGEMA Wohnungsgesellschaft Malchin mbH, Malchin, Niemcy

Architekci i projektanci Ingenieurbüro Nötzel, Neubrandenburg, Niemcy

Wykonanie Allguth Service GmbH, Parchim, Niemcy

  • Dawna sześciopiętrowa konstrukcja została przekształcona w trzy lub cztery kondygnacje, w związku z czym budowla trafnie nazywana jest „Die Welle” czyli fala.

    Dawna sześciopiętrowa konstrukcja została przekształcona w trzy lub cztery kondygnacje, w związku z czym budowla trafnie nazywana jest „Die Welle” czyli fala.

  • Renowacja elewacji pozwoliła zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pierwotną do 32 kWh/m2.

    Renowacja elewacji pozwoliła zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pierwotną do 32 kWh/m2.

  • Transformacja ta, równie estetyczna, co przyjazna dla klimatu i najemców, zakończyła się tu wzorowo.

    Transformacja ta, równie estetyczna, co przyjazna dla klimatu i najemców, zakończyła się tu wzorowo.

  • Zadanie to, polegające na dostosowaniu zasobów do dzisiejszych wymagań pod względem energetycznym, funkcjonalnym i architektonicznym, często występuje w Niemczech i zostało tutaj wzorowo rozwiązane.

    Zadanie to, polegające na dostosowaniu zasobów do dzisiejszych wymagań pod względem energetycznym, funkcjonalnym i architektonicznym, często występuje w Niemczech i zostało tutaj wzorowo rozwiązane.

Wielopiętrowy blok mieszkalny w Malchin (Meklemburgia-Pomorze Przednie) został wybudowany w 1980 roku i mieści 106 mieszkań. 40 lat później nieruchomość została nie tylko wyremontowana, ale duża jej część została wyburzona. W ten sposób z 106 jednostek, których powierzchnie nie odpowiadały już dzisiejszym potrzebom, powstało 40 nowoczesnych mieszkań z nowymi balkonami o konstrukcji z betonu licowego. Niegdyś sześciopiętrowy na całej długości budynek posiada teraz trzy lub cztery kondygnacje, co nadaje mu atrakcyjny wygląd – w połączeniu z różnymi wysokościami i trójkolorową, energooszczędną elewacją tynkową.

Zadanie to, polegające na dostosowaniu zasobów pod względem energetycznym, funkcjonalnym i architektonicznym do dzisiejszych wymagań, często pojawia się w Niemczech. Oprócz poprawy wartości mieszkalnej projektanci i wykonawcy odnieśli w tym zakresie podwójny sukces energetyczny: renowacja elewacji pozwoliła zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pierwotną do 32 kWh/m2. Jednocześnie właściciele budynków uniknęli zastosowania szarej energii, która byłaby potrzebna przy kompletnej odbudowie budynku. Jest to wzorowe podejście.

Pod względem architektonicznym modernizację budynku można uznać za udaną. Nowy podział podkreśla ważne dopasowanie do jego otoczenia. Transformacja ta, równie estetyczna, co przyjazna dla klimatu i najemców, zakończyła się tu wzorowo.

 

Z 106 mieszkań, których powierzchnie nie odpowiadały już dzisiejszym potrzebom, powstało 40 nowoczesnych apartamentów z nowymi balkonami o konstrukcji z betonu licowego.

 

Wykorzystane produkty